Cisárove nové šaty

Autor: Jozef Pavelčák | 8.2.2012 o 12:35 | (upravené 16.2.2012 o 10:57) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  751x

Počúvajte, čo sa stalo v rozprávkovej krajine za troma kopcami. Piati šikovní krajčíri nahovorili cisára, aby si dal ušiť zvláštne šaty. Vládca vyprázdnil štátnu pokladnicu a veľkoryso ich vyplatil. Keď mu šaty priniesli, nestačil sa ale čudovať - žiadne šaty nevidel. Nechcel vyzerať hlúpo, veď premrhal peniaze celej krajiny, tak sa tváril, že si šaty obliekol a vyšiel pred národ. Aby nevznikla blamáž, poslal agentov a špecialistov, ktorí ľud manipulovali, klamali a zahmlievali pravdu.

Raz do tejto krajiny prišiel cudzinec a nestačil sa čudovať, že cisár chodí nahý. Povedal to cisárovým úradníkom,  aby zjednali nápravu. Nestalo sa. Ľudia ho ale vypočuli a začali sa zaujímať, prečo ich cisár chodí nahý. Keď sa to jeden z krajčírov dozvedel, trocha sa vyľakal.

Išiel za priateľom, ctihodným sudcom s prosbou: „Zakáž cudzincovi rozprávať zlé chýry o našom vládcovi, nakoniec ľudia prídu na to, aké darebáctvo som s kamarátmi vyparatil..." „Nemôžem", povedal sudca, "v našej krajine môže každý slobodne rozprávať, ale ja niečo vyhútam."

Na druhý deň sudca nariadil cudzincovi: „Z moci môjho úradu ti zakazujem rozprávať o cisárových šatách." Ako predpokladal, všetci ľudia sa tomu začudovali a cudzinec sa ohradil: „V tejto krajine môže každý slobodne rozprávať." Sudca sa iba pousmial a prísne pokračoval: „Ľudia môžu slobodne rozprávať, ale nesmú si robiť prieky a tvoje reči sa priečia môjmu priateľovi krajčírovi, preto ti ich zakazujem.."

Chcel som napísať rozprávku, ale nepodarilo sa mi to. Každá rozprávka musí mať šťastný koniec a ja veru neviem, ako toto skončí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?